HA Jaarsma, de botter HD 47 op voll

HA Jaarsma, de botter HD 47 op vollKlik op de afbeelding om de grote versie te bekijken

Beschrijving:Een zeegezicht met de botter HD 47 op volle zee door de zeeloods en zeeschilder Haaike Abraham Jaarsma (1881-1970). Olieverf op paneel, 40 x 50 cm in een mooie vergulde lijst. Voluit gesigneerd en gedateerd 1947.

Haaike werd geboren op 19 november 1881 aan de Helderse Binnenhaven. Direct na zijn geboorte keerde zijn familie terug naar Schiermonnikoog, waar hij zijn jonge jaren doorbracht. Op elf jarige leeftijd monsterde hij als scheepsjongen op de drie­master ‘Adriana’ van zijn oom. Dit schip zou hij later meerdere malen in zijn schilde­rijen afbeelden. Vier jaar lang voer hij tussen Noord- en Zuid Amerika. Na terugkeer in Nederland ging hij naar de zeevaartschool in Schiermonnikoog. In die jaren werd de lokale schilder T.G.G. Fenega zijn mentor voor het tekenen en schilderen. In 1906 werd hij leerling loods in Den Helder en voer voornamelijk op Het Kanaal. Van Brest tot in de Waddenzee maakte hij schetsen van schepen en vuurtorens die hij later in zijn zeegezichten zou verwerken. Zijn liefste onderwerp waren de vissersbotters die hij op zee tegenkwam. Hij heeft ze in honderden schilderijen onder alle weersomstan­digheden geschilderd. De opdrachten, die hij kreeg van vissers en later ook van kapiteins en stuurlieden van de Grote Vaart, vormden een welkome aanvulling op het loodssalaris.

Prijs: €1800

Geplaatst op:19-11-05 om 18:11:39
Verloopt op:17-12-05 om 18:12:39

Bekeken: 4195